خواص محصولات

عرق خارمریم برای چی خوبه؟ ?درمان کبد چرب، دیابت، آلزایمر و…

خواص عرق خارمریم

عرق خارمریم یک داروی گیاهی مشتق شده از گیاه خارمریم است که به عنوان Silybum marianum نیز شناخته می شود.

این گیاه خاردار دارای گل‌های بنفش متمایز و رگه‌های سفید است که در داستان‌های سنتی گفته می‌شود که در اثر افتادن قطره‌ای از شیر مریم باکره روی برگ‌های آن ایجاد شده است.

مواد فعال موجود در خار مریم گروهی از ترکیبات گیاهی هستند که در مجموع به عنوان سیلیمارین شناخته می شوند

داروی گیاهی آن به عصاره شیرخار معروف است. عصاره خارمریم دارای مقدار زیادی سیلیمارین (بین 65 تا 80 درصد) است که از گیاه خار مریم تغلیظ شده است.

سیلیمارین استخراج شده از خار مریم دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد ویروسی و ضد التهابی است .

در واقع، به طور سنتی برای درمان اختلالات کبد و کیسه صفرا، تقویت تولید شیر مادر، پیشگیری و درمان سرطان و حتی محافظت از کبد در برابر نیش مار، الکل و سایر سموم محیطی استفاده می‌شده است.

برای خرید عرق خارمریم اصل و سنتی کلیک کنید!

خواص عرق خارمریم

آیا عرق خار مریم برای کبد چرب خوب است ؟

خار مریم از کبد شما محافظت می کند.

خار مریم اغلب به دلیل اثرات محافظت از کبد تبلیغ می شود.

این به طور منظم به عنوان یک درمان مکمل توسط افرادی که به دلیل شرایطی مانند بیماری کبد الکلی، بیماری کبد چرب غیرالکلی، هپاتیت و حتی سرطان کبد آسیب کبدی دارند، استفاده می شود .

همچنین برای محافظت از کبد در برابر سمومی مانند آماتوکسین استفاده می شود که توسط قارچ کلاهک مرگ تولید می شود و در صورت مصرف کشنده است .

مطالعات بهبود عملکرد کبد را در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی که مکمل خار مریم مصرف کرده‌اند، نشان می‌دهد که این مکمل می‌تواند به کاهش التهاب کبد و آسیب کبدی کمک کند .

اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد نحوه عملکرد آن مورد نیاز است، اما تصور می‌شود که خار مریم آسیب‌های وارده به کبد را که توسط رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌شود، کاهش می‌دهد.

یک مطالعه همچنین نشان داد که ممکن است امید به زندگی افراد مبتلا به سیروز کبدی به دلیل بیماری الکلی کبد را کمی افزایش دهد.

خلاصه عصاره خار مریم ممکن است به محافظت از کبد در برابر آسیب های ناشی از بیماری یا مسمومیت کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

بهبود عملکرد مغز و درمان سنتی آلزایمر

ممکن است به جلوگیری از کاهش عملکرد مغز مرتبط با سن کمک کند

خار مریم بیش از دو هزار سال است که به عنوان یک درمان سنتی برای بیماری های عصبی مانند آلزایمر و بیماری پارکینسون استفاده می شود .

خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن به این معنی است که احتمالاً محافظت کننده عصبی است و می تواند به جلوگیری از کاهش عملکرد مغزی که با افزایش سن تجربه می کنید کمک کند .

در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی، سیلیمارین از آسیب اکسیداتیو به سلول‌های مغز جلوگیری می‌کند، که می‌تواند به جلوگیری از زوال ذهنی کمک کند.

این مطالعات همچنین نشان داده اند که خار مریم ممکن است بتواند تعداد پلاک های آمیلوئیدی در مغز حیوانات مبتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد .

پلاک های آمیلوئید خوشه های چسبنده ای از پروتئین های آمیلوئید هستند که می توانند با افزایش سن بین سلول های عصبی ایجاد شوند.

آنها در تعداد بسیار بالایی در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دیده می شوند، به این معنی که شیرخار به طور بالقوه می تواند برای کمک به درمان این وضعیت دشوار استفاده شود .

با این حال، در حال حاضر اثرات خار مریم در افراد مبتلا به آلزایمر یا سایر بیماری های عصبی مانند زوال عقل و پارکینسون در حال اثبات است.

علاوه بر این، مشخص نیست که آیا خار مریم به اندازه کافی در افراد جذب می شود تا اجازه دهد مقادیر کافی از سد خونی مغزی عبور کند.

خلاصه مطالعات اولیه در لوله آزمایش و حیوانات نشان داده اند که خار مریم دارای برخی ویژگی های امیدوارکننده است که می تواند آن را برای محافظت از عملکرد مغز مفید کند.

برای خرید عرقیات گیاهی سنتی سنگین و اصل کلیک کنید!

عرق خار مریم می تواند از استخوان های شما محافظت کند

پوکی استخوان یک بیماری است که در اثر از دست دادن پیشرونده استخوان ایجاد می شود.

معمولاً طی چند سال به آهستگی ایجاد می‌شود و باعث استخوان‌های ضعیف و شکننده می‌شود که حتی پس از افتادن‌های جزئی به راحتی می‌شکنند.

خار مریم در آزمایشات آزمایشگاهی و مطالعات حیوانی نشان داده است که معدنی شدن استخوان را تحریک می کند و به طور بالقوه در برابر تحلیل استخوان محافظت می کند

 

در نتیجه، محققان پیشنهاد می کنند که خار مریم ممکن است یک درمان مفید برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن از دست دادن استخوان در زنان یائسه باشد .

خلاصه در حیوانات نشان داده شده است که خار مریم باعث تحریک معدنی شدن استخوان می شود.

 عرق خارمریم ممکن است درمان سرطان را بهبود بخشد

پیشنهاد شده است که اثرات آنتی اکسیدانی سیلیمارین ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد، که می تواند برای افرادی که درمان سرطان را دریافت می کنند مفید باشد

برخی از مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که خار مریم می‌تواند برای کاهش عوارض جانبی درمان‌های سرطان مفید باشد.

همچنین ممکن است باعث شود شیمی درمانی به طور مؤثرتری در برابر برخی سرطان ها عمل کند و در برخی شرایط حتی سلول های سرطانی را از بین ببرد .

با این حال، مطالعات روی انسان‌ها بسیار محدود است و هنوز اثر بالینی معنی‌داری را در افراد نشان نداده است .

این ممکن است به این دلیل باشد که افراد قادر به جذب کافی برای دریافت اثر دارویی نیستند.

قبل از اینکه مشخص شود چگونه سیلیمارین برای حمایت از افرادی که تحت درمان سرطان هستند، به مطالعات بیشتری نیاز است.

خلاصه مواد فعال موجود در خار مریم در حیوانات نشان داده شده است که اثرات برخی از درمان های سرطان را بهبود می بخشد.

عرق خارمریم می تواند تولید شیر مادر را افزایش دهد

یکی از اثرات گزارش شده خارمریم این است که می تواند تولید شیر مادر را در مادران شیرده افزایش دهد. تصور می شود که با تولید بیشتر هورمون تولید کننده شیر پرولاکتین کار می کند.

داده‌ها بسیار محدود است، اما یک مطالعه تصادفی‌سازی و کنترل‌شده نشان داد که مادرانی که 420 میلی‌گرم سیلی‌مارین به مدت 63 روز مصرف می‌کنند، 64 درصد بیشتر از آنهایی که دارونما مصرف می‌کنند، شیر تولید می‌کنند .

با این حال، این تنها مطالعه بالینی موجود است. تحقیقات بیشتری برای تایید این نتایج و ایمنی خارمریم برای مادران شیرده مورد نیاز است .

خلاصه: خار مریم ممکن است تولید شیر مادر را در زنان شیرده افزایش دهد، اگرچه تحقیقات بسیار کمی برای تایید اثرات آن انجام شده است.

عرق خارمریم می تواند به درمان آکنه کمک کند

آکنه یک بیماری التهابی مزمن پوستی است. اگرچه خطرناک نیست، اما می تواند باعث ایجاد زخم شود. مردم همچنین ممکن است آن را دردناک بدانند و نگران تأثیر آن بر ظاهر خود باشند.

پیشنهاد شده است که استرس اکسیداتیو در بدن ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشد .

خار مریم به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که دارد ممکن است مکمل مفیدی برای افراد مبتلا به آکنه باشد.

جالب توجه است، یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به آکنه که 210 میلی گرم سیلیمارین در روز به مدت 8 هفته مصرف کردند، 53 درصد کاهش در ضایعات آکنه را تجربه کردند .

خلاصه یک مطالعه نشان داده است که افرادی که از مکمل‌های خار مریم استفاده می‌کنند، تعداد ضایعات آکنه را در بدن خود کاهش می‌دهند.

خار مریم می تواند سطح قند خون را برای افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد

خار مریم ممکن است یک درمان مکمل مفید برای کمک به مدیریت دیابت نوع 2 باشد.

کشف شده است که یکی از ترکیبات موجود در خار مریم ممکن است با کمک به بهبود حساسیت به انسولین و کاهش قند خون، مانند برخی از داروهای دیابت عمل کند .

در واقع، یک بررسی و تجزیه و تحلیل اخیر نشان داد که افرادی که به طور معمول سیلیمارین مصرف می کردند، کاهش قابل توجهی در سطح قند خون ناشتا و HbA1c، معیاری برای کنترل قند خون، تجربه کردند .

علاوه بر این، خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خار مریم نیز ممکن است برای کاهش خطر ابتلا به عوارض دیابت مانند بیماری کلیوی مفید باشد .

 

خلاصه: خار مریم ممکن است به کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند، اگرچه مطالعات با کیفیت بیشتری مورد نیاز است.

آیا عرق خار مریم بی خطر است؟

خار مریم به طور کلی در صورت مصرف خوراکی ایمن در نظر گرفته می شود .

در واقع، در مطالعاتی که دوزهای بالا برای دوره‌های طولانی استفاده شد، تنها حدود 1 درصد از افراد عوارض جانبی را تجربه کردند .

در صورت گزارش، عوارض جانبی برای خار مریم معمولاً اختلالات روده مانند اسهال، حالت تهوع یا نفخ است.

عرق خارمریم در بارداری

به برخی افراد توصیه می شود در مصرف خارمریم احتیاط کنند. شامل:

زنان باردار: اطلاعاتی در مورد ایمنی آن در زنان باردار وجود ندارد، بنابراین معمولاً به آنها توصیه می شود از مصرف این مکمل خودداری کنند.

آنهایی که به گیاه حساسیت دارند: خار مریم ممکن است در افرادی که به خانواده گیاهان Asteraceae/Compositae حساسیت دارند، واکنش آلرژیک ایجاد کند.

 

دیابت: اثرات کاهش قند خون خار مریم ممکن است افراد دیابتی را در معرض خطر افت قند خون قرار دهد.

کسانی که شرایط خاصی دارند: خار مریم می تواند اثرات استروژنی داشته باشد، که ممکن است شرایط حساس به هورمون، از جمله برخی از انواع سرطان سینه را بدتر کند.

عوارض عرق خارمریم

خلاصه خار مریم به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. با این وجود، زنان باردار، آنهایی که به خانواده گیاهان Asteraceae آلرژی دارند، افراد مبتلا به دیابت و هرکسی که شرایط حساس به استروژن دارد، باید قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنند.

خار مریم یک مکمل بی خطر است که پتانسیل آن را به عنوان یک درمان مکمل برای شرایط مختلف از جمله بیماری کبد، سرطان و دیابت نشان می دهد.

با این حال، بسیاری از مطالعات کوچک هستند و دارای نقص های روش شناختی هستند، که ارائه راهنمایی های قطعی در مورد این مکمل یا تایید اثرات آن را دشوار می کند .

به طور کلی، تحقیقات با کیفیت بیشتری برای تعیین دوزها و اثرات بالینی این گیاه جذاب مورد نیاز است.

 

عرق خارمریم گرم است یا سرد؟

طبع عرق خارمریم گرم و خشک است.


چه موقع عرق خارمریم بخوریم؟

در مورد نحوه مصرف عرق خارمریم باید بگوییم که بهتر است، بعد از هر غذا یک استکان میل شود.

آیا عرق خار مریم لاغر می کند؟

در واقع هیچ منبع تحقیقی و مطالعه ای وجود ندارد که در آن به تاثیر عرق خار مریم برای لاغری اشاره ای شده باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.