خواص محصولات, نسخه های دکتر خیراندیش

خواص افتیمون از نظر دکتر خیراندیش

خواص افتیمون دکتر خیراندیش

گیاه افتیمون یکی از گیاه‌های پرخاصیت است که در طب سنتی بسیار از آن استفاده می‌شود. این گیاه در درمان بسیاری از امراض و بیماری‌های خاص کاربرد دارد. از طرفی استفاده از این گیاه در افراد سالم نیز می‌تواند به تقویت سلامت روحی و فیزیکی آن‌ها کمک کند. با این حال استفاده از این گیاه نیز مانند همه گیاهان در صورت افراط و یا اشتباه نادرست می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

  

همین موضوع لزوم شناخت افتیمون و خواص آن را ضروری می‌کند. شناخت خواص گیاه افتیمون باعث می‌شود تا بتوانیم استفاده بهتری از آن داشته باشیم. از همین رو ما در این مطلب به بررسی خواص افتیمون از منظر طب سنتی و به خصوص بزرگان این عرصه از جمله دکتر خیراندیش پرداخته‌ایم.

گیاه افتیمون چیست؟

افتیمون گیاهی با طبع گرم است که در بسیاری از مناطق از جمله مناطق گرم و معتدل رشد می‌کند. افتیمون معمولا گل‌های صورتی و زرد رنگ دارد. یعنی این گیاه را می‌توانید هم با گل‌های زرد و هم صورتی ببینید.

از نظر ظاهری بسیاری این گیاه را شبیه به کشوت می‌دانند. اما این دو گیاه تفاوت‌های مهمی از نظر طبع دارند. متاسفانه در بسیاری از عطاری‌ها این دو گیاه با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. از این رو در تهیه این گیاه حتما به عطاری‌های معتبر مراجعه کنید.

افتیمون تنها مختص ایران نیست، بلکه در بسیاری از کشورها نیز به عنوان گیاهی ارزشمند شناخته می‌شود و برای درمان بیماری‌های مختلف کاربرد دارد. چنانچه در طب سنتی چینی برای تقویت کلیه و کبد، تقویت باروری و بهبود سلامت جنسی استفاده شده است. این  گیاه منبع غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

خواص گیاه افتیمون

افتیمون برای بسیاری از افراد با طبع‌های مختلف کاربرد دارد. البته تجویز آن با توجه به نوع بیماری افراد و یا اهداف درمانی متفاوت است. با این حال از افتیمون بیشتر برای درمان برخی از بیماری‌های مربوط به سردی بدن استفاده می‌شود. از این رو معمولا این گیاه برای کسانی که مزاج سودوای دارند بیشتر استفاده می‌شود. برخی از خواص مهم این گیاه عبارتند از:

 • تصفیه خون
 • درمان دردهای عضلانی و مفاصل
 • ادرار آور
 • تنظیم قاعدگی زنان
 • درمان برخی از بیماری مربوط به سر مانند تشنج و صرع
 • درمان بیماری‌های ناشی از وسواس فکری (این اختلال بیشتر در افراد سودوای مزاج دیده می‌شود)
 • تصفیه کننده کبد
 • رفع گرفتگی‌های عروق
 • افتیمون همچنین شادی‌آور است
 • برای غلبه سردی مناسب است

نحوه مصرف گیاه افتیمون

مصرف افتیمون با توجه به اهداف درمانی متفاوت است. اما معمولا اکثر متخصصان طب سنتی معتقدند بهترین روش استفاده از افتیمون جوشاندن آن است. البته مقدار جوشیدن گیاه نیز نباید زیاد باشد؛ زیرا بر خاصیت آن تاثیر می‌گذارد.

از طرفی این گیاه نباید بیش از اندازه کوبیده شود. چون باعث می‌شود که خواص آن از بین برود. در مورد مصرف افتیمون برای بیماری‌های مختلف نیز باید با نظر متخصص طب سنتی عمل کنید. مثلا در مورد بیماری‌هایی مانند صرع بهتر است آن را با سکنجبین و شیر مصرف کنید. برای تعیین مقدار سکنجبین و شیر بهتر است با متخصص طب سنتی مشورت کنید.

با این حال اگر تصمیم داشتید از افتیمون برای درمان امراض خاص استفاده کنید حتما نظر پزشک طب سنتی را جویا شوید. در مورد مصرف عادی این گیاه به خصوص برای به تعادل رساندن مزاج سوداوی می‌توانید به همان روش عادی اقدام کنید. یعنی مقداری از افتیمون را با آب بجوشانید و میل کنید.

ترکیب افتیمون و سکنجبین برای درمان بیماری‌هایی همچون جنون نیز موثر است. البته در این مورد هفته یک بار و مقدار 25 گرم از افتیمون را استفاده کنید. مقدار بیشتر از این می‌تواند بسیار مضر باشد.

ترکیب افتیمون و گیاه افسنطین رومی یا خاراگوش نیز برای بیماری‌هایی چون مالیخولیا کاربرد دارد. نحوه مصرف این ترکیب نیز مخلوط کردن هر دو گیاه به یک اندازه و سپس جوشاندن آن است.

نکته قابل توجه این است که در مورد طول مدت استفاده بهتر است با متخصص صحبت کنید. زیرا طول درمان با توجه به شدت بیماری، طبع بدن افراد، واکنش آن‌ها به درمان و سایر عوامل متفاوت است.

خرید محصولات دکتر خیراندیش

خواص افتیمون از نظر دکتر خیراندیش 

افتیمون از دیدگاه دکتر خیراندیش نیز دفع کننده سودا و بلغم است. از نظر ایشان افتیمون برای متعادل کردن مزاج سودا نیز کاربرد دارد. توصیه دکتر خیراندیش برای مصرف افتیمون نیز به صورت دمنوش است. دکتر خیراندیش، افتیمون را یکی از راه‌های درمانی خوب برای غلبه بر سردی و سودا می‌داند. روش غالب ایشان در استفاده از افتیمون جوشاندن و دم کردن این گیاه است.

 

موارد مربوط به منع مصرف افتیمون

افتیمون در صورت استفاده زیاد منجربه افسردگی می‌شود. این گیاه علیرغم آنکه می‌تواند شادی‌آور باشد اما باید به اندازه و به صورت درست استفاده شود. در غیر این صورت می‌تواند نتیجه کاملا عکس داشته باشد. از طرفی کسانی که دارای طبع گرم هستند باید راجع‌به نحوه مصرف افتیمون با پزشک طب سنتی صحبت کنند. این موضوع در مورد زنان باردار و کودکان نیز صادق است.

مشتقات گیاه افتیمون

1- سرکه انگبین افتیمونی

2- ماء الجبن افتیمونی

3- کپسول اطریفل افتیمونی

سخن نهایی خواص افتیمون

افتیمون گیاه چند خاصیتی است. برخلاف بسیاری از گیاهان که به طور اختصاصی برای درمان برخی از امراض مشخص به کار می‌روند افتیمون می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد. همانطور که مشاهده کردید روش استفاده از این گیاه در درمان هر بیماری متفاوت است.

از این رو مهم است که بدانید بیماری شما چیست و نحوه استفاده از افتیمون چگونه است. بنابراین توصیه ما این است که برای درمان خود حتما اطلاعات لازم در مورد بیماری خود و نحوه استفاده از افتیمون برای درمان آن را به دست آورید.

علاوه بر این توصیه همیشگی ما این است که هر گونه گیاه دارویی را تحت نظر متخصص طب سنتی استفاده کنید. همچنین اگر بیماری خاصی دارید حتما با پزشک نیز در ارتباط باشید.

21 دیدگاه در “خواص افتیمون از نظر دکتر خیراندیش

 1. سیدحسین شریفی گفت:

  واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت

 2. مصطفی نوری گفت:

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 3. غلام هاشمیان گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 4. مهرداد حسین زاده گفت:

  خیلی خوب بود

 5. یوسف مرادخانی گفت:

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 6. یعقوب توکلی گفت:

  هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟

 7. شهرام قربانی گفت:

  چقد خوبین شما

 8. میثم اشکان گفت:

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

 9. بهمن نادری گفت:

  میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟

 10. پرویز دهقانی گفت:

  کجا می تونم اطلاعات کاملتری درباره این موضوع پیدا کنم

 11. ابراهیم نعمتی گفت:

  چه مطلب خوبی

 12. قربانعلی شاکری گفت:

  قیمت مشاورتون چقدره؟

 13. حسینعلی نادری گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 14. مهدی ذاکری گفت:

  گروه واتساپی هم دارید؟

 15. پرویز موحد گفت:

  حرفتون خیلی عالیه

 16. عبدالحسین ابراهیمی گفت:

  چرا اینقد زیاد؟

 17. ابوالفضل بیات گفت:

  afarin matlab khobi bood

 18. امین رحیمی گفت:

  شماره تماستون برای خرید تلفنی چنده

 19. حسین کرمی گفت:

  گل گفتید دست مریضاد

 20. عزیز نیشابوری گفت:

  سایتتون محشرههههه

 21. مهران کلباسی گفت:

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *